Výlet do Atom Muzea Javor 51 a do Příbramských dolů
Termín: 19. září 2015
Organizátor: RC MACEK, kontakt Petr Bartoš (777 770 253)
Přihlášky: přihlášky zasílejte na e-mail vylet-macek@seznam.cz nebo použijte on-line formulář (seznam osob, kontaktní údaje) do 10.9.2015
Záloha: zálohu ve výši 50% ceny zasílejte na účet 6566092001/5500 pod VS 150901 (do zprávy pro příjemce uveďte svoje jméno) do 10.9.2015
Doprava: autobus
Účast: výlet není vhodný pro děti do 6 let
Cena: 435,- Kč dospělý / 335,- Kč dítě (395,- Kč / 335,- Kč dítě - sleva pro členy RC MACEK cca 10%)
cena zahrnuje dopravu autobusem, vstup do AtomMuzea a do 4 částí Hornického skanzenu Březové Hory (Jízda důlním vláčkem Prokopskou štolou dolu Anna, Vodní patro dolu Anna, Vodní kolo dolu Anna, Vodní štola dolu Anna) / cena nezahrnuje oběd
Pojištění: všichni účastníci výletu jsou úrazově pojištěni
Trasa:
- odjezd 8.00 od Zvoničky !! (změna z důvodu rekonstrukce ul. Mírová)
- 9 – 12.30 Hornický skanzen Březové Hory
- oběd
- 15 - 17 hod Atom Muzeum Javor 51
- příjezd cca 18.30 ke Zvoničce !! (změna z důvodu rekonstrukce ul. Mírová)
Atom Muzeum Javor 51
Muzeum slavnostně otevřelo 17. srpna 2013 a nachází se ve vojenském prostoru Brdy. O jeho vznik několik let usilovala skupina dobrovolných nadšenců sdružených v Nadaci Železné opony. Muzeum má totiž jedinečné genius-loci.
V době studené války zde byly skladované jaderné hlavice, které měly být připraveny k odpalu z nedaleké sovětské raketové základny v Rokycanech. Od roku 1965 do roku 1990 zde nebyl jediný občan Československa. Dokonce byl prý odepřen vstup československé části delegace, která byla účastníkem cvičení Družba 1985.
V devadesátých letech zde byly skladovány bankovky a mince, které byly staženy z oběhu v době měnové odluky od Československé federativní koruny k České koruně. Bylo zde umístěno na malém prostoru několik miliard korun. V novém tisíciletí zde na pět let spočinuly ostatky 4.400 bývalých vojáků wehrmachtu, kteří padli na území České Republiky a nyní jsou pietně pohřbeni na vojenském hřbitově v Chebu. I nyní v roce 2014 se každý z návštěvníků ocitne na vojenském území, kde není dovolen volný pohyb návštěvníků. Nutná je registrace, občanský průkaz a přítomnost registrovaného průvodce. Naším cílem je zpřístupnit celou oblast Brdska nám všem. Nadace železné opony.
Otevření muzea
Hornický skanzen Březové Hory
Prohlídkový areál B "Důl Anna" v prostoru dolu Anna, zaraženém v roce 1789, začíná cáchovnou dolu Anna s expozicí o hutnictví a úpravnictví.
|
|
Z cáchovny nebo přímo z nádvoří je možné vstoupit do podzemí a projet se důlním vláčkem 260 m dlouhou Prokopskou štolou, která směřuje k ústí jámy Prokop z roku 1832, nejhlubší šachtě březohorského revíru (1600 m) a patřící k jedné z nejhlubších šachet ve střední Evropě. Součástí prohlídky podzemní štoly je také ukázka historického důlního díla.
|
|
Prohlídka pokračuje ve strojovně dolu Anna s technickou památkou, jedním z nejvzácnějších exponátů Hornického muzea na Březových Horách, parním těžním strojem Breitfeld & Daněk z roku 1914.
|
|
Další část prohlídky začíná v nejnižším podlaží cáchovny dolu Anna, odkud se sfárá speciálním výtahovým zařízením do podzemí. Historické důlní dílo, tzv. Wasserlauf - vodní patro, vznikalo postupně od 16. do 19. století jako součást vodního systému určeného k pohonu důlních a úpravenských zařízení. Podzemní chodba v délce 750 m spojuje důl Anna s dolem Vojtěch. Trasa je zčásti vedena po kovových roštech umístěných nad podlahou chodby, po níž protéká voda. Během prohlídky lze spatřit unikátní komory vodních kol, historické dobývky a rudní komíny. Prohlídka je fyzicky náročnější (na výstupu z podzemí je 156 schodů).
Třetí část prohlídky umožňuje návštěvu unikátní komory vodního kola, které v 19. století pohánělo těžní stroje a z něhož se dochovalo cenné torzo hřídele. Do těchto podzemních prostor se fárá výtahem obdobně jako při návštěvě vodního patra - Wasserlaufu. Na trase délky 100 m je 60 schodů tam a zpět.
|
|
Za zpřístupnění historického podzemí vděčí Hornické muzeum Příbram vstřícnému jednání Obvodního báňského úřadu Příbram a příkladné spolupráci se státním podnikem DIAMO, který velkorysým a vysoce profesionálním způsobem řeší zajištění starých důlních děl a jejich uchování pro příští generace, neboť se v nejednom případě jedná o evropské i světové unikáty.